HES kodu açılımı "Hayat Eve Sığar" uygulaması adından gelmektedir. Şehirlerarası seyahatler için zorunlu olan HES kodu, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden veya Sms ile alınabilmektedir. 4 Haziran 2020 tarihi itibari ile uçak bileti, otobüs bileti ve tren bileti alımı sırasında seyahat firması bilet kesilecek her yolcu için HES kodu talep etmektedir. HES Kodu Nasıl Alınır?

1. Hayat Eve Sığar Uygulaması ile "Hayat Eve Sığar" uygulaması üzerinden "HES Kodu İşlemleri" sekmesine tıklanır. Sonrasında "HES Kodu Oluştur" bölümünden "Yeni Kod Ekle" butonuna basılır ve açılan sayfada kodun hangi tarihe kadar geçerli olacağı seçilerek veya "Süresiz" seçilerek "Devam" sekmesine basılır ve HES kodu oluşturulur. Hayat Eve Sığar uygulamasını Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar için ise buradan indirebilirsiniz.

2. SMS ile HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve kodun geçerlilik süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır. Örnek: HES 12345678901 1234 30 YAZ 2023'e gönder. (Bu şekilde mesaj atıldığında alınan kod 30 gün geçerli olacaktır.)

3. e-Devlet Üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme sayfasından e-Devlet hesabınıza giriş sağlayarak HES kodunuzu alabilirsiniz. HES kodunun amacı: Seyahat firması HES kodu ile kişinin sağlık durumunu sorgular, risk varsa seyahat onaylanmaz. Seyahat sırasında riskli bulunmayan ancak sonradan risk durumu oluşan kişiler olursa, temas mesafesinde kabul edilen kişiler ile iletişime geçilerek sağlık ve rehberlik hizmeti sağlanır. HES Kodu Nedir? Hayat Eve Sığar (HES) Kodu, kontrollü sosyal hayat döneminde şehirlerarası yolculuk, kurum ziyareti veya bireysel iletişim gerektiren kamusal alanda bulunma durumunda Covid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanızı sağlayan ve böylece salgının takibine destek olan bir uygulamadır. HES Kodu Geçerlilik Süresi Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES kodu alırken, kodun ne zamana kadar geçerli olacağı seçilebilmekte olup, süresiz olarak da belirtilebilir.

SMS ile HES kodu alırken de geçerlilik süresi "gün sayısı" olarak mesajın sonunda belirtilmektedir. Önemli: HES Kodu seyahat tarihi itibariyle en az 7 gün daha geçerli olmalıdır. Özel Araç ile Seyahat İçin HES Kodu Gerekli mi? Hayır, gerekli değil. Kendi aracınız ile yolculuk yaparken HES koduna ihtiyaç bulunmamaktadır. HES Kodu Kimlere Verilmez Covid-19 testi pozitif olan, temaslı olan ve karantina sürecinde olan kişiler HES kodu alamamaktadır. T.C. Vatandaşı Olmayanlar İçin HES Kodu Zorunlu mu? Yabancı uyruklu yolcular için HES kodu zorunlu değildir. Türkiye Cumhuriyeti yabancı kimliğine sahip yolcular için ise zorunludur. Türkiye Cumhuriyeti yabancı kimliğine sahip (yabancı kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan) yolcular; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; Yabancı kimlik numarası, doğum yılı ve kodun geçerlilik süresi (gün sayısı olarak) yazıp 2023’e SMS yollayarak alabilirler. T.C. kimlik numarası bulunmayan yabancı yolcular pasaport bilgileri ile HES kodu alabilmektedir. HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS atarak HES kodu alınabilmektedir. Not: Türkiye GSM hattı bulunmayan yabancı kişiler pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak +90 555 944 38 21’e SMS göndererek Hes kodu alabilmektedir. HES Kodu Nasıl Yazılır? Hes kodu 10 hanelidir. Harf ve rakamlardan oluşmaktadır. Örnek hes kodu yazılışı: M6U8 - 7644 - 16 Bilet alma ekranına göre aradaki tire işaretleri otomatik olarak dolabilmektedir.

HES Kodu Hakkında Diğer Bilgiler HES kodunuzun geçerlilik süresi seyahatinizin toplam süresini kapsamalıdır. Gidiş - dönüş bilet almak istiyorsanız HES kodunuz dönüş tarihini de kapsamalıdır. HES kodu bireyseldir. Her yolcu için ayrı HES kodu alınmalıdır. 0-2 yaş arası yocular için HES kodu zorunlu değildir. 18 yaş altı çocuklarınız için Hayat Eve Sığar uygulaması, SMS veya e-Devlet aracılığı ile HES kodu alabilirsiniz. Türkiye'den yurtdışına seyahat edecek yolcular için de HES kodu gerekmektedir. Daha detaylı bilgi almak için Sağlık Bakanlığı'nın Hayat Eve Sığar sayfasını ziyaret edebilir veya 0850 477 04 77 no'lu numaradan Sağlık Bakanlığı çağrı merkezine ulaşabilirsiniz.

Yabancı yolcular için HES kodu nasıl alınır?

Pasaport numarası ile HES kodu almak için; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; Uyruk (örnek; Ukrayna için "UKR"), pasaport numarası, doğum yılı ve soy ismi yazıp 2023'e SMS göndererek yabancılar için HES kodu alabilirsiniz.

Örnek: HES UKR 123456789 1991 TKACHENKO →  Türkiye'ye ait, +90 ile başlayan telefon numaralarından 2023'e SMS gönderimi sağlanması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti yabancı kimliğine sahip (yabancı kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan) kişiler için; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; Yabancı kimlik numarası, doğum yılı ve HES kodunun geçerli olması gereken gün sayısını yazıp 2023’e SMS yollayarak alabilirler. Örnek: HES 97123456789 1991 45